Close

DIAMANT A ŠPERK

DIAMANT JE HODNOTNÝ A KRÁSNÝ DAR

Estetická hodnota diamantu je ihned patrná. Diamanty jsou věčné a je inspirující kochat se jejich krásou a třpytem. Nepředstavují jen racionální investice, je to vášeň z krásy!

Diamant jako dar vždy vyjadřuje velikost a hloubku vztahu k obdarované osobě. Je to dar, na který se nikdy nezapomíná a ještě chytrá investice.

DIAMANTY SE VRACEJÍ DO MÓDY

Po desetiletích, kdy diamant byl neprávem symbolem rozmarného bohatství, se opět vrací do běžného života. Oblíbenost stoupá zejména u nové generace rodinných šperků. Moderní diamantové šperky jsou podle znalců kvalitnější než starožitné. Rozhodně se zájemce musí poradit s odborníkem a nespoléhat jen na vlastní vkus.

DIAMANT JAKO RODINNÁ TRADICE

Diamanty se předávají z generace na generaci, děje se tak již po staletí. Diamanty se svým majitelem navážou osobní vztah a jsou s ním celý život. Je to majetek, který není na očích ostatním lidem, a jako dědictví se stávají ceněnými rodinnými klenoty s tradicí.

BRUSY DIAMANTŮ

KULATÝ BRUS/ROUND BRILLIANT

Stále nejoblíbenějším brusem je kulatý briliantový brus. Autorem moderního briliantového brusu je matematik a zároveň milovník drahých kamenů Marcel Tolkowsky, který spočítal ideální sklon úhlů facet takovým způsobem, aby se světlo vcházející do diamantu odráželo ideálním způsobem v celém barevném spektru a velké intezitě. Tento typ brusu, který se začal postupně používat od 20.let 20. století a je dodnes nejrozšířenějším brusem, má 57 facet, z nichž 33 je na koruně (horní část briliantu) a 24 na pavilonu (spodní část diamantu). Funkcí koruny je rozložit světlo na barvy spektra a funkcí pavilonu je odrazit světlo zpět do horní části briliantu, čímž vzniká uvedená brilance.

PRINCES/PRINCESS

Princes se nazývá čtvercový výbrus diamantu s ostrými rohy, který v poslední době nabývá na popularitě, především v zásubních a snubních špercích. Je to brus poměrně náročný jak na kvalitu-čistotu suroviny, tak na práci faséra.

Pro dosažení vysoké brilance ve tvaru čtverce má vyšší počet facet (obvykle 81). Obecně má princesový brus velmi dobrý oheň a vysokou brilanci, což vysvětluje vzrůstající poptávku na briliantovém trhu.

KAPKA-SLZA/DROP-PEAR

Kapka je jedním z fantazijních výbrusů. Výbrus do tvaru kapky nebývá často používán ve srovnání s výbrusem kulatým a princesovým, avšak působí velmi pěkně např. v náušnicích, kdy je uplatněn jako středový kámen, zdobený menšími barevnými kameny (např. smaragdy, rubíny, safíry, barevnými nebo černými diamanty).

SRDCE/HEART

Výbrus diamantu ve tvaru srdíčka dodáváme našim klientům především k výrobě zásnubních a snubních prstýnků. Brilianty vybroušené do tvaru srdce lze také velmi dobře použít jako tzv. vedlejší kameny, podporující ve šperku kámen středový.

MARKÝZA/MARQUISE

Fantazijní brus markýza, se také nazývá “špicovál” a spolu s oválem je také zastoupen běžně v naší nabídce. Jak markýza tak ovál jsou používány ve špercích obvykle jako středové kameny, téměř výlučně podpořené kameny vedlejšími, jak barevnými drahokamy tak většinou kulatými brilianty.

Ovál / Oval Cut

Velmi populární brus, neboť jeho protáhlý tvar opticky zvětšuje jeho velikost. Kromě diamantů se do toho tvaru často brousí také rubíny a safíry.

Radiant / Radiant Cut

Tento brus je složením čtyřhranného princess a smaragdového brusu. Jedná se o podlouhlý brus, který má zkosené rohy. Nejvíce se používá u barevných diamantů, kde zvýrazní jejich odstín.

Smaragdový brus / Emerald cut

Tento tvar se používá především pro smaragd po kterém byl také pojmenován. Kromě smaragdu vynikne tento úžasný brus u větších diamantů. Od ostatních brusů se odlišuje svou spodní částí, zvanou pavilion, která je broušena do obdélníkových plošek.

ČISTOTA – CLARITY

Čistota se u diamantů / briliantů udává ve zkratkách.

FL (Flawless)

Diamant neobsahuje žádné nečistoty nebo vnitřní nehomogenity větší než 5 mikronu ani vnější vady kvality brusu. Nutné je použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.


IF (Internally flawless), LC (Loup clean)

Diamanty bez vnitřních vad větších než 5 mikronu, které pro drobné vady kvality brusu nemohou být klasifikovány stupněm FL. Nutné je použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.


VVS1, VVS (Very very small inclusions)

Diamanty obsahují velmi malé inkluze, velmi těžko objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10-násobné zvětšující lupy.


VS 1, VS2 (Very small inclusions)

Velmi malé inkluze, obtížně registrovatelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10-násobné zvětšující lupy.


SI1, SI2 (Small inclusions)

Malé inkluze snadno objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem při použití 10-násobné zvětšující lupy. Inkluze nesmějí být viditelné pouhým okem při pohledu na kámen shora (přes tabulku).


I, P1, P2, P3 (Imperfect resp. Pique)

  • P1 – Inkluze viditelné v broušeném kameni pouhým okem, které nemají negativní vliv na lesk diamantu.
  • P2 – Inkluze snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající lehký vliv na lesk diamantu.
  • P3 – Rozsáhlé inkluze velmi snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající značný negativní vliv na lesk diamantu.

VÁHA DIAMANTŮ

VÁHA

Carat – váha veličina se udává v karátech, přičemž jeden karát zde představuje 0,2 gramu. Tato jednotka pochází ze středověkých arabských tržišť, kde se jako váhová jednotka pro obchodování z drahými kameny, resp. pro jejich vyvažování, používala semena chlebovníku o této váze.

Briliant o váze 1 karát má průměr 6,5 mm.
1 ct = 200 mg = 0,2 g

barvy diamantů

D – výjimečně bílý +  |  E – výjimečně bílý  |  F – vzácně bílý  |  G – bílý +  |  H – bílý  |  I, J – bílý, slabě zbarvený  |  K, L – bílý zbarvený  |  M, N – velmi světle žlutý  |  O, P, G, R – světle žlutý  |  S, Z – žlutý